Kiosk

Hayatın birçok alanına yaygın bir şekilde girmiş olan kiosklar; temelde operatör vasıtası ile yapılan işlemlerin, self servis olarak yapılmasına imkân sağlayan bilgisayar temelli cihazlardır. Çoğunlukla bir dokunmatik ekran arabirimi ile kullanılırlar. Gerçekleştirdikleri fonksiyonlara göre üzerlerinde klavye, kart okuyucu, termal yazıcı, para kabul cihazı gibi farklı çevre birimleri bulunabilmektedir. Kullanım amaçlarına göre kiosk çeşitleri aşağıdadır;

  • Bilgi Kioskları (Info Kiosk)
  • Self Servis İşlem Kioskları (Self Servis Kiosk)
  • Ürün ve Hizmet Satış Kioskları (Vending Kiosk)
  • Ödeme Terminalleri (Payment Kiosk)

Dünyada kiosklar, herhangi bir konuda bilgi edinmek, başvuru gerçekleştirmek, otel rezervasyonu yapmak, kontör veya bilet satın almak için çok sık kullanılmakta. Dolayısıyla kioskların sürekli ve istikrarlı olarak çalışması, hedeflenen projede başarıya ulaşmak için çok kritik bir nokta.

Kioskların sadece dokunmatik ekranlı bir bilgisayarın özel bir kasa içerisine monte edilmekten ibaret olmadığı çok açık bir durumdur. Kiosklarınız genelde sizden uzakta ve operatörsüz çalışırlar. Bu nedenle güvenilir ve dayanıklı bileşenlerden oluşmaları yanında, sürekli olarak izlenmeleri ve uzaktan yönetilmeleri gerekmektedir.

Genelde bulundukları mekânlar açık oldukları sürece çalıştıkları göz önüne alındığında; standart bileşenlerle bu performansa ulaşmanın pek mümkün olamayacağı açıkça görülecektir. Örneğin alışveriş merkezleri günde 12 saat, bankalar 8 saat, havaalanları ve metro istasyonları neredeyse 24 saat faaliyette bulunan yerlerdir. Bu nedenle kioskları tasarlarken; bu tip kriterlere uygun bileşen seçmek, başarılı bir kiosk uygulaması için şarttır.

Bugün sahada kurulu ancak hizmet veremeyen kioskları incelediğinizde; bunların tamamen standart PC ve ekran bileşenlerine sahip olduklarını, güç kaynaklarının yetersiz olduğu ve herhangi bir uzaktan yönetim fonksiyonuna sahip olmadıklarını görürsünüz. Bu nedenle kiosk projenizde uygulamanın tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmak, proje açısından hayati öneme sahiptir.

Noya Bilgisayar, kiosk tasarımı ve üretimi konusunda uzun zamandır yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Standart kiosk modellerimiz yanında, projelere özel ürün tasarımı ve üretimi de yaparak, iş ortaklarımız ve müşterilerimize destek olmaktayız. Kiosk projelerinde şirketimizin birinci önceliği; ihtiyaçlara uygun ürünler sağlayarak, başarılı bir sonuç elde edilmesine katkıda bulunmaktır. Sahip olduğumuz distribütörlükler sayesinde, dünyada kabul görmüş en kaliteli kiosk bileşenlerini, dünya fiyatlarına en yakın seviye ile ve mümkün olduğu kadar stoktan sağlayarak, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize avantaj sağlamayı başarıyoruz.

Ödeme Terminalleri

Kioskların en yaygın kullanıldığı alanlardan biri olan Ödeme Terminalleri, temelde bir kiosk tur. Bununla birlikte para alma, kredi kartı ödemesi kabul etme gibi bazı gelişmiş özelliklere sahiptir. Son yıllarda tüm dünyada operatör gerektiren hizmetlerin, self servis olarak otomatik cihazlar yoluyla verilmesi oldukça artan bir trend.

Özellikle personel maliyetlerinin yüksek olduğu ülkelerde 7/24 hizmet verebilen Ödeme Terminalleri ile hizmet vermek;  şirketler için maliyet düşüşü ve verimlilik artışı sağlamaktadır. Bugün Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde tren ve otobüs biletleri, çok yaygın bir biçimde Ticket Vending Machine (TVM) olarak adlandırılan cihazlar üzerinden satılmaktadır. Özellikle Rusya, ödeme terminalleri konusunda dünyanın en büyük pazarı; on binlerce ödeme terminali üzerinden, her türlü faturayı nakit para veya kredi kartı kullanarak ödemek mümkün.

Kiosk projelerinde dikkat edilmesi gereken tüm konular, ödeme terminali projeleri için de geçerli. Cihazın tasarımı, seçilen bileşenlerin kalitesi ve uygunluğu, projenin hayata geçmesinde kritik öneme sahip. Bunun yanında ödeme terminalleri nakit para kabul ettikleri için montaj ve anti-vandal özellikleri, kilit yapıları, ayrıca önem kazanmaktadır.

Ödeme terminalleri içerisinde kullanılan para kabul cihazları da projenin sahadaki başarısı açısından son derece kritik bir öneme sahip. Cihazın asıl işlevi olan fatura ödenmesi veya bilet satışının yapılabilmesi, cihaza verilen paranın hızlı ve hatasız bir şekilde kabulüne bağlı olduğundan; para kabul cihazının yanlış seçilmesi, sahada büyük sorunlar yaratabilmektedir. Özellikle outdoor çalışacak cihazlarda, mutlaka uygun bir para kabul cihazı seçilmelidir.

Ödeme terminallerinin doğrudan gelir yaratan cihazlar olması nedeniyle; kesintisiz olarak hizmet vermeleri çok önemlidir. Bu nedenle cihaz içerisinde kullanılan PC, yazıcı, güç kaynağı, kart okuycu, dokunmatik ekran gibi bileşenlerin mutlaka endüstriyel sınıf olması, bugün dünyada kabul görmüş bir standarttır. Aksi takdirde sürekli arıza yapan ödeme terminalleri, belli bir süre sonra müşteriler tarafından kullanılmayan cihazlara dönüşmektedir.

Noya Bilgisayar, ödeme terminali konusunda 2 yıl süren geliştirme faaliyetleri sonucunda; iş ortaklarımız ve müşterilerimizin projelerinde güvenle kullanacağı E-Life Kiosk BPM Serisi ürünleri hazırlamıştır. İçerisinde son derece kaliteli bileşenler barındıran bu modeller, sahip oldukları özel üretilmiş kilit mekanizmaları ile de son derece güvenilir mekanik bir tasarıma sahiptir.